Kominki gazowe - kominki dla wygodnych


Gazowy kominek
Kominek gazowy

W kominku gazowym płomień jest prawdziwy. Ponieważ spala się w nim gaz, a nie drewno, rozpalenie go trwa sekundę, tak jak uruchomienie kuchenki gazowej.

Budowa

Wewnątrz żeliwnej lub stalowej obudowy znajduje się imitacja paliwa, np. szczap drewna lub kawałków węgla. Zrobiona jest bardzo starannie, tak aby do złudzenia przypominała prawdziwe drewno lub węgiel.

Do jej wykonania najczęściej stosuje się materiały akumulujące ciepło, dzięki temu kominek może ogrzewać pomieszczenie jeszcze przez pewien czas po zgaszeniu płomienia. Często stosowana jest ceramika. Pod imitacją paliwa umieszczony jest palnik gazowy. Ma on specjalną konstrukcję, dzięki której płomienie prawie idealnie naśladują te, które powstają podczas spalania drewna w tradycyjnym kominku. Przystosowany jest do spalania gazu ziemnego lub płynnego. Palenisko może być otwarte (modele z otwartą komora spalania) lub osłonięte żaroodporną szybą (modele z zamkniętą komorą spalania).

Wymagania montażowe.
Do kominka gazowego trzeba doprowadzić gaz. Wykonanie instalacji gazowej najlepiej powierzyć gazownikowi z uprawnieniami. Wówczas będziemy mieli gwarancję bezpiecznego użytkowania kominka. Zgodnie z przepisami rur gazowych nie powinno się obudowywać na stałe.