KUPUJEMY PIEC WOLNOSTOJĄCY


Wolnostojący piec kominkowy
Nowoczesny piec kominkowy

Dobry wybór

Mogą być supernowoczesne lub o tradycyjnym wyglądzie, o małej lub dużej mocy. W odróżnieniu od wkładów kominkowych nie trzeba ich obudowywać.

Wybierając piec wolnostojący, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego wygląd zewnętrzny, ale także na parametry techniczne, komfort użytkowania oraz trwałość materiałów użytych do jego wykonania.

Materiał

Do produkcji pieców kominkowych stosuje się żeliwo lub stal. Nie można jednoznacznie określić, który materiał ma lepsze walory grzewcze, zależy to bardziej od jego jakości i staranności wykonania pieca. Z żeliwa można formować dekoracyjne wzory na korpusie, dzięki którym ma on stylowy i elegancki wygląd. Stal kojarzy się raczej z nowoczesnymi wnętrzami i piece z niej wykonane mają często prostą bryłę. Kozy wykańcza się też ceramiką, można wybierać nawet z 30 kolorów. Koza to gotowe urządzenie, które nie potrzebuje obudowy. Jest lżejsza niż wkład, co ważne, gdy nie znamy wytrzymałości stropu, na którym ma być ustawiona.

Moc nominalna

Jeśli piec wolnostojący ma być używany jako źródło ciepła, ważnym parametrem jest jego moc nominalna, czyli uzyskiwana w czasie trzech godzin ciągłego palenia. Dla kóz może wynosić od 3 do 17 kW. Jest ona mniejsza niż moc maksymalna.

Komin

Koza musi być podłączona do osobnego przewodu kominowego. Przekrój i wysokość komina powinny być dobrane do wielkości paleniska. Minimalne wymiary przewodu to 14 x 14 cm lub średnica 15 cm i wysokość 4 m. Jednak producenci zawsze podają, jakie wymiary musi mieć komin, do którego można podłączyć ich piec.

Nie tylko drewno

Większość kóz jest przystosowana do spalania drewna, tylko w niektórych można palić również węglem kamiennym albo peletami. Piece na pelety mogą być w pełni zautomatyzowane i wyposażone w zasobnik paliwa.

Producenci pieców wolnostojących

Westfire Rika Romotop Lincar
WESTFIRE
www.westfire.pl
RIKA
www.rika.pl
ROMOTOP
www.romotop.com.pl
LINCAR
www.lincar.pl


Warto także poznać ofertę:

JYDEPEJSEN
www.jydepejsen.pl
WANDERS
www.wanders.pl
HERGOM
www.hergom.pl
ATTIKA